Mis pill on kannel, rahvakannel ja elektrikannel?

Kannel on mitmete maade, sh eesti rahvapill. Kandle kordumatu kõla on rõõmustanud kuulujaid ja kandlemängijaid aastatuhandeid. Kannel on kasutusel nii soolopillina kui ka ansamblipillina erinevates kapellides, orkestrites ja ansamblites. Kandle põhiosadeks on kõlakast ja sellele tõmmatud metalltraadist pillikeeled.  
Üks kannelde alaliike on rahvakannel, mille pillikeeled liigituvad viisikeelteks ja akordi keelteks (akordideks, duurideks). Keelte arv ja akordide arv on erinevatel rahvakanneldel erinev.
 
Kandlemees Sander ja Simmaniduo kasutavad 55 keelset ja 5 akordiga (duuriga) Tallinna Klaverivabriku poolkromaatilist rahvakannelt, mis erinevalt tavalisest rahvakandlest võimaldab mängida muusikat mitmes helistikus.

Meie esinemistel kasutatavad rahvakandled on valmistatud Tallinna Klaverivabrikus kandlemeister Roland Püvi poolt eelmise sajandi kaheksakümnendatel aastatel. 

Suurematel esinemistel on tarvis kandle heli võimendada ja parema helikvaliteedi saavutamiseks kasutame elektrikannelt (poolkromaatilist elektrirahvakannelt). Elektrikannel (Electric Zither) on kannel, mille heli edastamiseks kasutatakse mitut helipead (analoogselt elektrikitarriga). Kui soovid endale elektrikannelt, vaata siit ja küsi julgelt lisainfot. Pildil ajalooline Simmaniduo elektrikannel (kasutati 1985-1996)Kui Sul on tarvis abi kandle häälestamisel, hooldusel, remondil või soovid endale elektrikannelt, siis leiad lisainfot SIIT

Kui kellelgi seisab kasutult katkine Tallinna Klaverivabriku kannel, võtke julgelt ühendust  Võibolla saame korda teha või kasutada varuosadena teiste kannelde remondil Teile kasulikult.
15 soovitust kannelde hoidmiseks ja säilitamiseks


1. Esmalt, tee kindlaks oma pilli väärtus. Hoidmise ja säilitamise tingimuste valikul on hea teada lisaks emotsionaalsele väärtusele ka oma pilli rahalist väärtust – kui pill on kallim kui auto, siis on mõtet teha ka hoidmiseks ja säilitamiseks rohkem kulutusi.

2. Väga oluline on pilli hoidmisel ja säilitamisel ühtlane temperatuur. Hoia pilli samades või 4-5 kraadi madalama temperatuuriga tingimustes, kui endale meeldib elada. Seejuures väldi suure temperatuuri kõikumisega ruume, näiteks pööningut.

3. Jälgi õhuniiskust. Soovitav suhteline niiskus on vahemikus 40-60%, kuid ühtlased niiskuse kõikumised teatud piirides ei kujuta pillidele otsest ohtu. Üldjuhul on soovitav hoiuruumina vältida garaaži ja keldrit, kuna sealolev liigne niiskus võib põhjustada hallitust.
4. Väldi hoiukohti, kus võib pillile vett peale sattuda või tilkuda (näiteks lilleriiulitel, kus lillede kastmisel võib vett peale tilkuda) või aknalaudade all, kus talvel akendel oleva jää sulamisel olev vesi võib peale tilkuda.

5. Hoia oma pill puhas. Tolm ja mustus on enne hoidmist ja säilitamist soovitav pillilt eemaldada ettevaatlikult kuiva pehme lapi, tolmuharja või -imeja abil. Üldjuhul pilli puhastamine kergelt niiske lapiga ja hilisem kuivatamine ei kahjusta rikkumata viimistlusega pilli. Kuid väldi mehhaanilist puhastamist (kraapimist).
6. On soovitav vältida pilli puhastamist keemiliste puhastusainetega, kodukeemiaga ja lahustitega, kuna see võib kahjustada erinevaid pilli osi. Kui siiski riskid keemilisi puhastusvahendeid oma pillil kasutada, uuri enne hoolikalt puhastusvahendite kasutusjuhendeid ja proovi vahendi mõju esialgu väikesel varjatud pinnal.

7. Kui pillil on juba tõsisemaid puidukahjustusi nagu näiteks puidukoi (kui on väikesed avad puidus ja eraldub puidutolmu), kasuta spetsiaalseid koitõrje vahendeid.

8. Kui plaanid oma pilli pikka aega kasutamata hoida, siis lase keeled suure pinge alt lõdvemaks, aga mitte täiesti lõdvaks. Eriti oluline on see nende pillide juures, millel on rohkem keeli ja mõjuvad jõud puitosale on suuremad (näiteks 5 akordiga rahvakannel, akordkannel). Kuid väldi pillikeelte laskmist täiesti lõdvaks, sest siis võivad mõned pilli osad ära kukkuda ja kaduma minna.

9. Kaitse pilli päikesekiirte eest!

10. Ära hoia pilli küttekehade ega köetavate pindade läheduses, näiteks põrandaküttega ruumis põrandal kapi all.

11. Taga hoiuruumis normaalne ventilatsioon ja õhu liikumine. Soovitav on tagada õhuvahe pilli ja muude esemete vahel. Samas, hoia pill tuulutus- ja ventilatsiooniavadest eemal.

12. Kaitse pilli mehaaniliste vigastuste eest. Väldi pilli kukkumist ja lööke või esemete kukkumist pillile. Üks väike löök kõlakasti õrna kohta muudab kõlakasti pingeid ja võib muuta pilli mängukõlbmatuks (lõhed kõlaskasti ja tihvtide juures)!
13. Ära hoia pilli surve all hunnikus teiste esemete või asjade vahel! Ära pane muid esemeid pilli peale - selleks on riiulid!

14. Pilli hoidmisel eelista kartongist karpi, puidust kasti või naturaalsest materjalist mitte väga õhukindlat kotti. Nende puudumisel on abiks pilli katmine paberiga või naturaalsest materjalist kangaga. Kindlasti ära paki oma pilli kilekotti.
Ole ettevaatlik, sest tänapäevased pillikastid ja kohvrid võivad pikemaajaliseks säilitamiseks olla liigselt hermeetilised.

15. Vähemalt kord aastas on soovitav pill üle vaadata, et hinnata pilli olukorda ja ennetada võimalikke tekkivaid kahjustusi. Kindlasti on hea pilli aeg-ajalt n-ö üles soojendada ehk temaga pillimängu nautida.

Vaata ka "Kuidas vanu puidust pille hoida ja säilitada?" Postimees


kannel kannelda kandlemuusika
kannel rahvakannel

Kannellõõtspill (aprillinali 01.04.2016)
Kannelltspill 1 aprill 2016


esilehele