Kuidas osta kannelt? 24 soovitust kandle ostjale

Kuna viimasel ajal on küsitud järjest rohkem nõu seoses kandle ostuga, panin kirja 24 soovitust, mis aitavad ennetada ja vähendada võimalikke ebameeldivusi ja hilisemat pettumust seoses kandle ostuga.
 1. Osta kannel, mis on häälestatud ja püsib hääles. Kandle ostul küsi müüjalt kindlasti, kas kannel püsib hääles ja veendu, et saad sellele küsimusele vastuse. Kui häälespüsimise küsimusele või muudele ostja küsimustele vastuseks hakkab müüja rääkima telefoniühenduse halvast kvaliteedist, postiga saatmisest, kandlemuusika ajaloost jne, siis on suur risk mängukõlbmatu (või suurte remondikuludega või remontimatu) kandle ostuks
 2. Osta kannel müüjalt, kus on võimalik valida erinevate kannelde vahel. Ka sama pillimeistri sama tüüpi kandled on erineva kõlaga! 
 3. Kasutatud kandle ostul on mõttekas kannel enne ostu üle vaadata. Posti teel osta kannel ainult erandjuhtudel!
 4. Kandle ostul küsi infot kandle häälestuse kohta. Pikemalt kannelde häälestamisest siin
 5. Kui temperatuur ja õhuniiskus on stabiilne, püsib kvaliteetne kannel nädalaid hääles sõltumata sellest kas kannelt mängitakse või ei. 
 6. Pingutamata keeltega seinud või alles remonditud kannel peaks saavutama stabiilse häälespüsmise kuni ühe kuu jooksul
 7. Suuremad kõikumised häälespüsimisel (maksimaalselt pool tooni) on kütteperioodi alguses (keelte pinge langeb, häälestus läheb madalamaks) või kütteperioodi lõpus (keelte pinge suureneb, häälestus läheb kõrgemaks)
 8. Kui keeled ei ole normaalselt pinges, siis ei ole mitmed võimalikud defektid nähtavad
 9. Mängimiseks kasutatud kandlel on varjatud defektide ilmnemise tõenäosus väiksem kui aastaid (ka pakendis) seisnud kasutatamata kandlel 
 10. Kasutatud kandle ostul eelista head tehnilist seisukorda (näiteks lõhede puudumine tihvtide juures, kõlakasti mittekaardumine, lõhede puudumine, õige jämedusega keeled) ja ilusat kandlekõla kandle välisilmele
 11. Üks probleemsemaid defekte on lõhed kõlakasti tihvtide kinnituse juures, mille remontimine on keerukas, töömahukas,kallis ning sageli ei anna positiivset tulemust ka oluliselt väiksema lõhe korral kui all pildil (vt all, oh üllatust - pärast remonti sai see kannel mängukõlblikuks ja püsis ilusti hääles!). Enne ostu vaata kolme kruviga kinnitatud liistu alla või lase saata pilt (pingul keeltega!). 
 12. Üheks sagedasemaks põhjuseks, miks kannel ei püsi hääles, on lahtine nihkunud roop. On väga tõenäoline, et sellisel juhul kannel "vajub" aeglaselt häälest ära.
 13. Remonditud kannelde ostul või kannelde remontimisel tuleb arvestada, et juhul, kui on tekkinud lõhed kõlakasti puidust osadesse, siis on puidu esialgse tugevuse ja esialgsete sisepingete tasakaalu taastamine kandle häälespüsimiseks ilma teisi materjale kasutamata sageli vähetõenäoline.
 14. Kui kandle kõlakasti otsaklotsi on parandatud puidukruvide või raudpoltidega, siis enamasti ei püsi need kandled hääles
 15. Kontrolli, kas kandlel on õige jämedusega keeled. Ettenähtust jämedamad keeled põhjustavad liigset pinget kõlakastile ja võivad kaasa tuua kõlakasti purunemise!
 16. Eelista kandleid, mille mudeleid on valmistatud rohkem kui üks eksemplar või kandlemeister saab vajadusel valmistada uue kandle.
 17. Võimalusel osta kannel ilma vahendajateta pillimeistrilt või kandlemängijalt 
 18. Kandle ostul küsi nõu sõltumatutelt asjatundjatelt, kandlemängijatelt või kandlemängu õpetajatelt. Võimalusel kutsu nad kaaasa ostetavat kannelt vaatama/proovima. Maksta 10% ostetava kandle hinnast heale nõuandjale on sageli kasulikum, kui kulutada hiljem oma aega ja raha probleemse kandle kordategemisele 
 19. Hea ja korras kannel ei pruugi olla odav 
 20. Kuigi kasutatud kannelde hinnad on praegu odavad, ei ole soovitav ostetavat kannelt lasta saata posti teel, sest kannel on õrn pill ja võib saatmisel puruneda
 21. Kasutamata ja aastaid seisnud hooldamata (korrastamata, renoveerimata) kannelde ostul arvesta eelarves võimalike täiendavate remondikuludega 100 - 700 eur (üksikutel juhtudel võivad olla kulutused remondiks kordades suuremad kui kandle kasutatud kandle ostuhind või pole kannelt üldse mõttekas remontida)
 22. Küsi müüjalt garantiid, sest defektidega kandle hilisem remont võib olla kallim kandle ostuhinnast 
 23. Kasutatud ja renoveeritud kannelde ostul jääb alati mingi risk, et tekib kuskile mõni lõhe, sest tegemist on enamasti mitukümmend aastat tagasi valmistatud pilliga
 24. Kandle ostul mõtle ka sellele, kuidas tulevikus kannelt hoida ja transportida (kas vajalik kandlekott, kandlekohver või kandlekast) ning milliseid abivahendeid on veel mängimisel tarvis (näiteks häälestusvõti ehk kandlevõti, häälestaja, laud või kandlejalad)
esilehele